آموزش ادیوس منوی کلیپ یا کلیک راست بر روی یکی از کلیپ های پنجرۀ Bin و آشنایی با منوی آن را در این مقاله بصورت کامل و مفصل شرح می دهیم . در این آموزش به دلیل طولانی بودن بخشی را برای شما توضیح دادیم و سری ادامه در مطالب بعدی که در داخل مطلب لینک شده نشان داده توضیح دادیم.

  • آموزش ادیوس منوی کلیپ

بر روی یکی از یکی از کلیپ های موجود در پنجرۀ Bin edius کلیک راست کنید؛ در نتیجه منویی به شکل زیر باز می شود. در اینجا گزینه های مختلف این منو را به ترتیب از بالا به پایین توضیح می دهیم:

آموزش ادیوس شرح منوی کلیپ ادیوس

آموزش ادیوس منوی کلیپ

 

 

شرح آموزش منوی کلیپ ادیوس edius

گزینۀ Cut: اگر بر روی یکی از کلیپ های پنجرۀ Bin کلیک راست کرده و از منوی باز شده، گزینۀ Cut را انتخاب کنید و یا پس از انتخاب یکی از کلیپ های پنجرۀ Bin دکمه های Ctrl + X صفحه کلید را فشار دهید، آن کلیپ از پنجرۀ Bin کات شده و از آن پس می توانید یکی دیگر از فولدرهای پنجرۀ Bin را باز کرده و آن کلیپ را در آن Paste کنید.

گزینۀ Copy: اگر بر روی یکی از کلیپ های پنجرۀ Bin کلیک راست کرده و از داخل منوی باز شده، گزینۀ Copy را انتخاب کنید و یا پس از انتخاب یکی از کلیپ های پنجرۀ Bin دکمه های Ctrl + Insert صفحه کلید را فشار دهید، آن کلیپ کپی (Copy) شده آمادۀ آن است که در یکی از فولدرهای پنجرۀ Bin چسبانده (Paste) شود.

گزینۀ Paste: اگر قبلاً یکی از کلیپ های پنجرۀ Bin را Cut یا Copy کرده باشید، با انتخاب این گزینه و یا فشردن دکمه های Ctrl + V صفحه کلید می توانید آن کلیپ را در یکی دیگر از فولدرهای پنجرۀ Bin رها (Paste) کنید.

گزینۀ Delete: با انتخاب این گزینه (و یا پس از انتخاب یکی از کلیپ های پنجرۀ Bin و فشردن دکمۀ Delete صفحه کلید) می توانید آن کلیپ را از پنجرۀ Bin پاک کنید.

 

آموزش ادیوس منوی کلیپ

آموزش ادیوس منوی کلیپ

گزینۀ Set as Sequence: با استفاده از این گزینه می توانید تعدادی از کلیپ های پنجرۀ Bin را به یک کلیپ واحد و یکپارچه تبدیل کنید. اگر این گزینه خاموش و غیر فعال است، ابتدا دکمۀ Ctrl صفحه کلید را نگه داشته و بر روی آیکون چند کلیپ در پنجرۀ Bin کلیک کنید تا این کلیپ ها به صورت دسته جمعی انتخاب شوند، سپس بر روی یکی از آنها کلیک راست کرده و از داخل منوی باز شده، گزینۀ Set as Sequence را انتخاب کنید، در نتیجه تمام این کلیپ ها با هم الحاق شده و به یک کلیپ واحد تبدیل می شوند.

 

مطلب پیشنهادی : دانلود نرم افزار ادیوس ۷ همراه با کرک

 

گزینۀ Cancel Sequence: اگر قبلاً با استفاده از گزینۀ Set as Sequence تعدادی از کلیپ های پنجرۀ Bin را به یک کلیپ واحد تبدیل کرده اید، این گزینه روشن و فعّال شده و حالا می توانید کلیپ های الحاق شده را از هم جدا کنید. برای این کار، ابتدا بر روی کلیپ واحد در پنجرۀ Bin کلیک راست کرده و از منوی باز شده، گزینۀ Cancel Sequence را انتخاب کنید؛ در نتیجه کلیپ های الحاق شده از هم جدا می شوند.

 

edius

آموزش ادیوس منوی کلیپ

 

گزینۀ Change to Master Clip: اگر این گزینه خاموش و غیر فعّال است، ابتدا بر روی یکی از کلیپ های پنجرۀ Bin دابل کلیک کرده و آن را در مونیتور منبع بارگذاری کنید، سپس نقاط ورودی و خروجی آن را تعیین کرده و بر روی دکمۀ Subclip واقع در پایین مونیتور منبع کلیک کنید، در نتیجه یک ساب کلیپ (Subclip) ساخته می شود.

حالا اگر بر روی ساب کلیپ (Subclip) ساخته شده در پنجرۀ Bin کلیک راست کنید، مشاهده خواهید کرد که گزینۀ Change to Master Clip روشن و فعّال شده است و به محض انتخاب این گزینه، Subclip نیز تبدیل به کلیپ اصلی (طول Subclip هم اندازۀ کلیپ اصلی) می شود.

 

مطلب پیشنهادی : شرح راست کلیک پنجره bin ادیوس

 

گزینۀ Set as Stereoscopic در آموزش ادیوس edius منوی کلیپ: اگر قبلاً با یک دوربین سه بعدی از یک صحنه تصویربرداری کرده اید، اکنون می توانید با استفاده از این گزینه، عملیات سه بعدی سازی (Stereoscopic) را بر روی کلیپ ها انجام دهید.

 

گزینۀ Cancel Stereoscopic edius : اگر قبلاً به وسیلۀ گزینۀ Set as Stereoscopic عملیات سه بعدی سازی (Stereoscopic) را بر روی تصویر کلیپ های پنجرۀ Bin انجام داده اید، گزینۀ Cancel Stereoscopic نیز روشن و فعّال می شود و حالا می توانید برای لغو حالت سه بعدی (Stereoscopic) بر روی کلیپ مورد نظر در پنجرۀ Bin کلیک راست کرده و از داخل منوی باز شده، گزینۀ Cancel Stereoscopic را انتخاب کنید.

گزینۀ Convert edius:  با استفاده از این گزینه می توانید کلیپ های پنجرۀ Bin را به کلیپ های دیگری تبدیل کنید. برای این کار، بر روی یکی از کلیپ های پنجرۀ Bin کلیک راست کرده و از منوی باز شده، نشانگر ماوس را بر روی گزینۀ Convert نگه دارید، در نتیجه منوی آن به شکل زیر باز می شود:

 

آموزش ادیوس منوی کلیپ

 

File در آموزش ادیوس edius منوی کلیپ : با انتخاب این گزینه می توانید یک فایل ویدیویی AVI از نقطۀ ورودی تا نقطۀ خروجی مورد نظر یکی از کلیپ های پنجرۀ Bin بسازید و آن را در هارد سیستم خود ذخیره کنید. برای این کار، ابتدا بر روی کلیپ مورد نظر در پنجرۀ Bin دابل کلیک کرده و آن را در مونیتور منبع بارگذاری کنید؛ سپس نقاط ورودی و خروجی آن را به وسیلۀ دکمه های i و O صفحه کلید تعیین کنید.

آنگاه بر روی آیکون این کلیپ در پنجرۀ Bin کلیک راست کرده و گزینه های Convert>> File را انتخاب کنید؛ در نتیجه پنجرۀ Save As باز می شود. در این پنجره نام و مقصد فایل را تعیین کنید و در پایان بر روی دکمۀ Save کلیک کنید؛ در نتیجه یک فایل AVI جدید، از نقطۀ ورودی تا نقطۀ خروجی کلیپ منتخب در پنجرۀ Bin ساخته می شود.

 

مطلب پیشنهادی : آموزش ادیوس و معرفی بخش های آموزشی دانلود رایگان

 

File (batch): با استفاده از این گزینه می توانید تعدادی از کلیپ های پنجرۀ Bin را به طور دسته جمعی انتخاب کرده و آنها را به طور هم زمان تبدیل به فایل های ویدیویی AVI کنید، اگر این گزینه خاموش و غیر فعّال است، ابتدا به دور آیکون تعدادی از کلیپ های پنجرۀ Bin مستطیلی بکشید (آنها را Block Select کرده) و انتخاب کنید؛ سپس بر روی یکی از آنها کلیک راست کرده و از منوی باز شده، گزینه های Convert >>File (batch) را انتخاب کنید؛ در نتیجه پنجرۀ Save As باز می شود، در این پنجره، نام و مقصد فایل را تعیین کرده و در پایان بر روی دکمۀ Save کلیک کنید، در نتیجه تعدادی فایل AVI از کلیپ های منتخب پنجرۀ Bin ساخته می شود.

 

Alpha matte: اگر این گزینه خاموش و غیر فعّال است، ابتدا به دور آیکون دو کلیپ در پنجرۀ Bin مستطیلی بکشید (آنها را Block Select کرده) و انتخاب کنید، سپس بر روی یکی از آنها کلیک راست کرده و از منوی باز شده، گزینه های Convert Alpha matte>> را انتخاب کنید در نتیجه پنجرۀ Save As باز می شود.

با استفاده از این پنجره می توانید کلیپ های منتخب پنجرۀ Bin را تبدیل به یک کلیپ ویدیویی با کانال آلفا (Alpha Channel) کنید و در مراحل بعد، کانال آلفای کلیپ را بوسیلۀ افکت Track Matte حذف کرده و به جای آن، تصویر پس زمینۀ (Background) دیگری را قرار دهید.

گزینۀ Show in player edius: اگر بر روی یکی از کلیپ های پنجرۀ Bin کلیک راست کرده و از منوی باز شده، گزینۀ Show in player را انتخاب کنید و یا پس از انتخاب یکی از کلیپ های پنجرۀ Bin دکمۀ Enter صفحه کلید را فشار دهید، صدا و تصویر این کلیپ در مونیتور منبع بارگذاری شده و حالا می توانید دکمۀ Space صفحه کلید را فشار داده و صدا و تصویر آن کلیپ را در مونیتور منبع نمایش دهید.

گزینۀ Add to Timeline edius: اگر بر روی یکی از کلیپ های پنجرۀ Bin کلیک راست کرده و از منوی باز شده، گزینۀ Add to Timeline را انتخاب کنید و یا پس از بارگذاری یکی از کلیپ های پنجرۀ Bin در مونیتور منبع، دکمۀ E صفحه کلید را فشار دهید، در نتیجه کلیپ مورد نظر از پنجرۀ Bin به پنجرۀ تایم لاین منتقل شده و در تراک مقصد پنجرۀ تایم لاین قرار می گیرد. توصیه می شود ابتدا نقاط ورودی و خروجی کلیپ مرا در مونیتور منبع تعیین کرده؛ سپس گزینۀ Add to Timeline را انتخاب کنید و یا دکمۀ E صفحه کلید را فشار دهید.

 

گزینۀ Clip color

آموزش ادیوس منوی کلیپ

 

گزینۀ Clip color edius: با انتخاب این گزینه می توانید آیکون کلیپ ها و سکانس های پنجرۀ Bin را به رنگ های مختلف درآورید. برای مثال، بر روی یکی از کلیپ های پنجرۀ Bin کلیک راست کرده و از منوی باز شده، گزینه های Clip color>> Green را انتخاب کنید؛ در نتیجه کلیپ مورد نظر در پنجرۀ Bin به رنگ سبز درمی آید.

برای بازگرداندن رنگ این کلیپ به حالت طبیعی و اولیۀ خود، مجدداً بر روی کلیپ سبز رنگ، کلیک راست کرده و از منوی باز شده، گزینه های Clip color>> Default را انتخاب کنید.

گزینۀ Open: اگر بر روی یکی از کلیپ های پنجرۀ Bin کلیک راست کرده و از منوی باز شده، گزینۀ Open را انتخاب کنید اصل این کلیپ در یکی از نرم افزارهای پخش صدا و تصویر کامپیوتر شما نمایش داده می شود.

گزینۀ Explorer: اگر بر روی یکی از کلیپ های پنجرۀ Bin کلیک راست کرده و از منوی باز شده، گزینۀ Explorer را انتخاب کنید، در نتیجه فولدر اصلی حاوی این فایل در کامپیوتر شما فراخوانی شده باز می شود.

 

گزینۀ Transfer to Project Folder در آموزش ادیوس منوی کلیپ : با انتخاب این گزینه می توانید کلیپ های پنجرۀ Bin را به فولدر پروژه (محل ذخیره سازی پروژۀ ادیوس) منتقل کرده و در پوشۀ Transferred ذخیره کنید. برای این کار، بر روی یک یا تعدادی از کلیپ های پنجرۀ Bin کلیک راست کرده و از داخل منوی باز شده، گزینۀ Transfer to Project Folder را انتخاب کنید.

چند لحظه صبر کنید تا نشان دهنده های پیشرفت انتقال فایل (که بر روی آیکون کلیپ های منتخب پنجرۀ Bin حک شده اند) به ۱۰۰% برسند. ( در صورت تمایل می توانید وارد پالت Source Browser شده و در بالای پنجره، بر روی دکمۀ Show Background Jop کلیک کنید و در ستون Status این پنجره، درصد پیشرفت کار را مشاهده کنید)

پس از آنکه نشان دهندۀ پیشرفت انتقال فایل به ۱۰۰% رسید، در نتیجه کلیپ هی منتخب پنجرۀ Bin به فولدر پروژه منتقل شده و در پوشۀ Transferred ذخیره می شوند. هنگامی که عملیات انتقال به پایان رسید، یک مربع آبی رنگ کوچک نیز در گوشۀ سمت چپ و بالای آیکون کلیپ های منتخب پنجرۀ Bin حک می شود.

خاطر نشان می شود که چهار گروه از کلیپ ها (کلیپ های Color Bar، کلیپ های Color Matte، کلیپ هایی که از طریق پالت Source Browser به پنجرۀ Bin منتقل (Transfer) شده اند و کلیپ هایی که قبلاً به پوشۀ پروژه منتقل شده اند) نمی توانند با این روش به فولدر پروژه منتقل شوند.

 

اتمام بخش اول آموزش ادیوس منوی کلیپ | منبع : دانلود رایگان گراس والی |ترجمه و ارایه مقاله لیناسافت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *