افکت صوتی یا آواپردازی

همه ما کم و بیش اطلاع داریم که کلمات زبان فارسی به مرور در حال تغییر  به فرهنگ اصیل پارسی می باشد و کلماتی که ریشه بیگانه دارند به معادل فارسی تبدیل می شود . در این مقاله ما به معرفی کلمه افکت صوتی یا آواپردازی می پردازیم و در مورد این کلمه در کاربرد فیلم و سینما خواهیم پرداخت .

افکت صوتی یا آواپردازی

کلمه افکت صوتی هم جز این دسته از واژگانی می باشد که برای آن معنی  آواپردازی را در فرهنگ معین در نظر گرفتند. لذا اگر در متن و یا جایی کلمه ای به نام آواپردازی دیدید در اصل به معنی افکت صوتی sound effect می باشد .

افکت صوتی یا آواپردازی به صدا یا قطعه صدایی که بر روی عنصرهای تصویری یا پادکست اضافه می شود گفته می شود که عبارت ساده تر ما تمام صداهای فیلم به جز گفتگوها و موسیقی،را آواپرداز می گویند.


افکت صوتی یا آواپردازی


 

در ویکی استفاده ای که از جلوه صوتی شده است   :

از جلوه‌های صوتی به طور گسترده در رسانه‌ها و آثار شنیداری و دیداری (سمعی و بصری) مانند ایستگاه‌های رادیو، کانال‌های تلویزیون، فیلم، بازی ویدئویی و غیره، و همینطور در دنیای واقعی همانند صداهای مختلف آزیر استفاده می‌شود تا به جای استفاده از موسیقی، دیالوگ یا کلام، پیام و مفهومی مثل خطر، وضعیت اورژانسی، زمان تبلیغ و غیره به شنونده ارسال شود.

افکت صوتی یا آواپردازی

در قدیم برای ساخت افکت های صوتی از وسایل طبیعی خود صحنه یا در استودیو با وسایل واقعی شبیه سازی صدا یا افکت صوتی ایجاد می شد که کاری بسیار زمانبر و پر هزینه بود .


 


در عصر حاظر این تکنیک با توجه به تنوع افکت ها و سخت شدن کار جای خود را به افکت های صوتی دیجیتال و از پیش آماده شده داده است که بر اساس موضوع و نو کاربرد می توانید در سریعترین زمان افکت صوتی مورد نظر را استفاده کنید.

برای تهیه افکت های صوتی از گیرنده های ضبط حرفه ای توسط میکروفون و بوم های صدا برداری بر روی دستگاه یا دوربین استفاده می شود که بیشتر با فرمت های FLAC یا WAV ضبط می شود .

افکت های صوتی در هنر انمیشین چه دوبعدی یا سه بعدی و یا موشن گرافیک بیشترین استفاده را دارد چرا که شما با صحنه و ویدیو های خام بدون صدا طرف هستید و افکت گذاری اصولی صدا منطبق با اکشن سوژه با کاراکتر از تخصص های می باشد که با تجربه به دست می آید.

ممکن است در یک صحنه انمیشین با دهها عنصر همزمان طرف باشید که باید برای تک تک آنها افکت های مورد نظر ساخته و ویرایش شود .

علاوه بر این رعایت کانال های صوتی حالت فید از چپ و راست و همچنین لول گیری افکت ها با موسیقی و دیالوگ هم اهمیت بالایی دارد و در پروسه نهایی با ترکیب موزون توسط موسیقی دان  یک اثر سینمایی پدید می آید.

 

 

در سایت نمابانگ سعی کردیم تا دنیایی از افکت های صوتی متنوع  با موضوع مشخص در دسته های مختلف برای استفاده شما در رویه تدوین فیلم و رادیو قرار دهیم تا از این لحاظ کمبودی وجود نداشته باشد.

همچنین عزیزانی که قصد افکت و یا ساخت جلوه های صوتی بر روی اثر های سینمایی خود دارند می تواند با شماره ۰۹۱۷۵۰۲۳۵۲۰ در ارتباط بوده  مشاوره بگیرند .

  • برای خرید مجموعه افکت های صوتی با کیفیت بالا برای استودیو های حرفه ای از این لینک استفاده کنید .
0/5 ( 0 نظر )