مغز ابزار در هنر موسیقی شاید در نگاه اول عنوان این مطلب برای شما گنگ بود لذا در این بخش به بررسی عملکرد مغز در ادارک موسیقی می پردازیم . با توجه به اینکه در تدوین فیلم و افکت های صوتی و یا موسیقی دانستن تکنیک های ابزاری برای انتقال پیام برنامه به ببننده بسیار مهم می باشد . پس با لیناسافت همراه باشید.

مغز ابزار در هنر موسیقی

طبق پژوهش های انجام شده کارایی مغز در انسان در افرادی که با موسیقی سر و کار دارند بیشتر از افرادی می باشند که در این زمینه عملکردی ندارند. به عبارتی مغز ابزرای برای درک موسیقی و کنش های احتمالی نسبت به صدا و یا تصویر می باشد.

جهت دانلود موسیقی های مرتبط در زمینه های مختلف برای تست همین آزمایش می توانید از این لینک دیدن کنید.

مغز ابزار در هنر موسیقی

مغز ابزار در هنر موسیقی

در مرکز بایکرست در آمریکا برای افزایش کیفیت پردازش و بالا بردن کارایی مغز دو ابزار را معرفی کردند که شامل :

  • نواختن موسیقی
  • دوزبانه کردن مغز و مکالمه با زبان خارجی دیگر

در دو راه بالا نتیجه تحقیقات مشخص کرد این گونه افراد در یادگیری و کار با مغز از فشار کمتری برخوردار هستند و سلامتی آنها بهتر تر می باشد .

کلود آلین، نویسنده‌ی اول این مقاله، می‌گوید:

نتایج بررسی ما نشان داد که تجربه‌هایی که فرد در زندگی کسب می‌کند، چه از نوع نواختن یک ساز باشد و چه یادگیری یک زبان خارجی، می‌تواند عملکردهای مغز وی را شکل دهد.

موسیقی‌دانان و افراد دوزبانه، از مدت‌ها قبل ثابت کرده‌اند که حافظه‌ای بهتر از دیگران دارند. آن‌ها می‌توانند موارد را به ذهن بسپارند، شماره تلفن‌ها را حفظ کنند یا ریاضیات را به‌صورت ذهنی انجام دهند. اکنون این پرسش مطرح می‌شود که دلیل این امتیازها چیست؟

دلیل بهتر عملکرد مغز

اما یک دلیلی مطرح شد که علت امتیاز دهی به عملکرد مغز این دسته افراد در چیست ؟ بنابرین شروع به یک آزمایش بر روی ۴۱ شرکت کننده با سن ۱۹ تا ۳۵ ساله کردند.

در این پژوهش افرادی که فقط موسیقی بلد بودند و زبان انگلیسی مکالمه نمی کردند،افرادی که فقط زبان خارجی مکالمه میکردند و گروهی که به هر دور مورد اشراف داشتند عکسبرداری و تحقیق شروع شد .

در زمان انجام تحقیق از آنها خواسته شده است تا صدایی از صورت حاصل از سازها،محیط پیرامون و افراد که قبلا شنیده بودند را تشخیص دهند.

افرادی که نوازنده موسیقی بودند نوع صداها را سریعتر از دیگران تشخیص دادند و به راحتی مسیر و جهت صدا را درست گفتند. گروه دوم که فقط به انگلیسی مسلط بودند و سر رشته ای از موسیقی نداشتند تا حدودی دارای عملکرد یکسانی با گروه اول که نوازنده موسیقی بود برخوردار بودند.

اما گروه سوم که به هر دو مهارت تسلط داشتند نتیجه زیر حاصل شد : دکتر آلین، استادیار دانشگاه تورنتو، در این خصوص می‌گوید:

 افراد دوزبانه در تشخیص صدا کمی کندتر عمل می‌کنند؛ زیرا اطلاعات در مغز آن‌ها از میان دو کتابخانه‌ی زبانی پردازش می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *