اصول و مبانی طراحی کلیپ آماده

قبل از شروع به کار با نرم افزار ادیوس جهت طراحی کلیپ های عروسی لازم است تا با اصول و مبانی طراحی کلیپ آماده آشنا باشید و بدانید روش های مختلف تهیه کلیپ بصورت آماده یا شخصی به چه صورت می باشد .

اصول و مبانی طراحی کلیپ آماده

طراحی یک کلیپ مراحل مختلفی را دارد که باید پله به پله در زمینه طراحی آن افدام کنید چرا که بریده بریده از بخش های مختلف بعدها شما را دچار سر در گمی و بد ریخت کردن کلیپ مورد نظر خواهد کرد.

در مقاله اصول و مبانی طراحی کلیپ آماده قبل از تماشای فیلم های آموزشی مرتبط با طراحی انواع کلیپ های آماده لازم است تا شما با مبانی پایه طراحی آشنا باشید. در مبانی پایه دیگه نرم افزار مورد کاری شما مهم نیست چه نرم فزاری می باشد بلکه رعایت استاندارد ها از اولیت اول می باشد .

قبل از شروع به طراحی یک کلیپ مطمین باشید از کدام نرم افزار می توانید سریع تر و راحتر کلیپ مورد نظر را طراحی و ارایه دهید . برای طراحی یک کلیپ فاکتورهای مختلفی در نظر گرفته شده است که هر یک از این فاکتورها بر اساس تجربه کاری در این مطلب به اطلاع شما می رسد .

 

اصول و مبانی طراحی کلیپ آماده

فاکتور های مهم طراحی یک کلیپ در مبانی طراحی کلیپ

در طراحی یک کلیپ شما باید به سه اصل مهم توجه داشته باشید :

 • نوع آهنگ و موسیقی
 • نوع شاخه کاری
 • نوع تصاویر و محتویات کلیپ

در هر یک از سه اصل نکاتی را بصورت کامل عرض خواهیم کرد تا شما را بیشتر با این اصل ها در مبانی طراحی کلیپ  آشنا کنیم .

 

آهنگ عروسی

 

 • نوع آهنگ و موسیقی

آهنگ و موسیقی پایه و جوهره ساخت یک کلیپ را تشکیل می دهد . با کیفیت بودن آهنگ انتخابی،مرتبط بودن موضوع آهنگ با کلیپ عروسی،نوع خواننده،خاص یا بازاری بودن آهنگ،ریتم و تم موسیقی را باید توجه کنید .

اگر شما در حال طراحی کلیپ برای بازار هستید باید بدانید باید سلیقه های شخصی را کنار گذاشته و یک سلیقه متعادل ایجاد کنید تا بتوانید قشرهای مختلف را راضی نگه دارید هر چند کم اما باید سعی کنید .

اما اگر برای خودتون طراحی میکنید در این صورت انتخاب به عهده شما می باشد . ولی نکته ای که باعث خوب تر شدن کار شما خواهد بود این است که آهنگ شما دارای ریتم مناسب برای ایجاد برش و کات ها و قابلیت های استفاده از فوتیج ها و طرح های گرافیکی را داشته باشد.

 • نوع شاخه کاری

قبل شروع به طراحی یک کلیپ به شاخه کاری خود نگاه کنید آیا این کلیپ برای بخشی از یک فیلم عروسی است یا به تنهایی و مستقل یک کلیپ ترکیبی از گرافیک و ویدیو خواهد بود .

در طراحی کلیپ عروسی شما باید از شاخه بندی کلیپ های آماده و بخش های مختلف یک فیلم عروسی اطلاع داشته باشید . برای مطالعه بیشتر در مورد این شاخه ها این مطلب را می توانید مطالعه کنید و در انتهای مقاله های شاحه های مختلف کلیپ آماده را لیست کرده ایم.

اگر کلپ مورد نظر را برای بازار طراحی میکنید سعی کنید از پلاگین های پر دردسر،سنگین و ترکیب لایه های کلیپ سنگین بر روی هم دوری کنید چرا که ممکن است استفاده کننده کلیپ شما قادر به ادیت لحضه ای و مشاهده کامل نباشد .

در مورد روش های رندر ناحیه ای و پروژه ای برای سیستم های ضعیفتر با نرم افزار ادیوس این لینک را مطالعه کنید .

در کنار این نکته حتما خود پروژه هم در استفاده از فوتیج و کلیپ ها زیاده روی و بیش از حد سنگین نباشد که باعث شود شما برای ذخیره و رایت روی دیسک جهت ارایه از منابع بیشتری استفاده کنید.

 • نوع تصاویر و محتویات کلیپ

فوتیح های ویدیویی،عنصرهای گرافیکی،موسیقی و ویدیو  های مورد استفاده می بایستی کاملا مچ با یکدیگر از نظر نرخ فریم و اندازه تصویر باشند .چرا که هر گونه نا همگونی دچار ایجاد پارازیت و ایجاد حالت های بد تصویری روی ویدیو ها خواهد بود.

به عنوان مثال شما اگر از نرخ فریم ۲۴ بیت روی ۵۰ بیت استفاده کنید فیلم شما دچار تعادل نخواهد بود و ممکن است تصاویر شما دچار لرزش شود . حتما از تصاویر و ویدیو های یک اندازه مثلا اگر ۱۹۲۰ است فوتیج مربوطه هم ۱۹۲۰ استفاده شود و یا تصاویر هم باید در چنین سایزی باشد.

برای مطالعه کامل در مورد نرخ فریم ها ،اندازه نماها و دیگر اطلاعات لازم این لینک را مطالعه کنید.

اکنون که سه اصل مهم را گفتیم می رسیم به بحث چگونگی انتخاب آهنگ،برای کار که یکی از شالوده های اصلی طراحی یک کلیپ عروسی می باشد .

 

 

معیار های انتخاب آهنگ مناسب کلیپ عروسی

 • جهت انتخاب یک آهنگ مناسب شما در وهله اول بایستی به کیفیت فایل توجه کنید که از کیفیت بالایی برخوردار باشد یکی از این موارد ۳۲۰ بودن فایل صوتی می باشد.
 • همچنین حتما اگر با نرم افزار ادیوس در حال طراحی و ساخت کلیپ عروسی هستید ابتدا آهنگ مورد نظر را ادیت کنید اضافات و دیگر موارد احتمالی را حدق کنید و با فرمت AC3 در داخل کلیپ استفاده کنید .

این فرمت به شما کمک میکند تا سینک کات و صدای شما به هم ریختگی و قابلیت خوانده شدن در نرم افزا های نسخه بالاتر را داشته باشد .

 • حتما به موضوع آهنگ توجه کنید متن و نوع خواننده مرتبط با موضوع کاری شما باشد . به عنوان مثال شما د حال کار روی یک کلیپ باغ هستید در اینصورت باید آهنگی را انتخاب کنید که احساسی و حرف های عاشقانه زیادی داخلش باشد .
 • آهنگ مورد انتخابی سعی کنید از آهنگ های بازاری نباشد. آهنگ بازاری یعنی آهنگی که لوس شده و همه جاز این آهنگ استفاده میکنند چرا که در مدت کوتاهی در اذهان عمومی از کیفیت و اون ابهت خواهد افتاد .

پس سعی کنید آهنگی را انتخاب کنید که خاص بوده  کمتر جایی به گوش شنونده رسیده باشد.

جهت آموزش و روش انتخاب آهنگ برای ساخت کلیپ این لینک را مطالعه کنید .

در بخش دوم مقاله بیشتر به این مبحث خواهیم پرداخت .

 

نکته مهم :


 • راهنمای استفاده از سایت منوی بالا به شما کمک میکند تا در استفاده از بخش های مختلف سایت بتوانید بدون مشکلی استفاده کنید.
 • در صورتی که قادر به باز کردن فایل دانلودی نیستید نرم افزار winrar نسخه جدید را نصب و جایگزین قبلی کنید.
 • رمز عبور فایل ها در داخل توضیحات و متن مطلب درج شده است.

عضویت ویژه
 
0/5 ( 0 نظر )