موسیقی فیلم و اصول ساخت

موسیقی فیلم و اصول ساخت

موسیقی فیلم و اصول ساخت به ارایه مطالب آموزشی در حوزه های مختلف مبحث ساخت موسیقی فیلم روی ژانرهای مختلف سینمایی می پردازد و در قالب مقاله جامع علاوه بر روش های ساخت موسیقی فیلم با اصلاحات و برخی نکته های مهم در استفاده روی فیلم بحث خواهد کرد.

موسیقی فیلم و اصول ساخت

به شخصی که روی موسیقی فیلم یا موزیک آن به همراه تصاویر کار طراحی برای انتقال یک حس خاص را انجام میدهد film composer  یا آهنگساز فیلم گفته می شود . در این مقاله بیشتر به این حوزه خواهیم پرداخت لذا با لیناسافت همراه باشید.

ما برای طراحی و ساخت موسیقی فیلم به عواملی نیاز داریم که بصورت تیمی با به عهده گرفتن وظایفی کار ساخت موسیقی و صدا را روی فیلم ها انجام میدهند . در فیلم های بزرگ و سینمای هالیوود روی موسیقی فیلم واقعا کار می شود تا یک موسیقی احساسی مطابق سناریوی فیلم را به درستی با ترکیبی از تصاویر و ویدیو ها به ببینده منتقل کنند.

 

هر تیم ساخت موسیقی فیلم شامل افراد و تخصص های زیر می باشد که به بررسی همه آنها می پردازیم :

 

موسیقی فیلم

 

  • ویرایشگر موسیقی یا Music Editor

موزیک ادیتور وظیفه مهم در ساخت و پیاده سازی موسیقی روی فیلم را ایفا میکند . به عبارتی وظیفه سینک کردن صداها روی تصاویر،هماهنگی موسیقی با پلان ها و هماهنگی کامل فیلم صدا را به عهده دارد .

برای این مهارت ادیتور باید دارای گوش تیزبین و قوی و آگاه به اصول روانشناسی موسیقی باشد تا بتواند تعادل و هماهنگی را ایجاد کند چرا که زمان شروع یک موسیقی فیلم تا انتهای آن در انتقال تاثیر صدا و موسیقی در فیلم بسیار مهم می باشد .

  • ارکستراتور Orchestrator

ارکستر ممکن است دارای تیم هماهنگ و حرفه ای باشد یا بصورت دیجیتال با دستگاه های ساخت موسیقی کار ساخت موسیقی فیلم را انجام دهد . یک ارکستر فیلم وظیفه طراحی و پیاده سازی نت های موسیقی یک فیلم بر اساس نوع فیلم و ژانر را به عهده دارد و رعایت اصولی امکان اتصال موسیقی های مختلف به بکدیگر بر اساس احساسات اصولی را دارد .

چه بسا یک موسیقی فیلم حرفه ای می تواند در شخصیت پردازی قهرمان داستان تاثیر گذار باشد یا اینکه برای رساندن مفهمومی روی فیلم جلوتر از تصویر با روانشناسی موسیقی ببننده را تحث تاثیر قرار دهد.

 

  • ناظر موسیقی یا Music Superviser

ناظر موسیقی وظیفه نظارات بر کل موسیقی فیلم را دارد و تمامی کارهای موسیقی از گرفتن مجوز برای ساخت ،انتخاب آهنگساز و ارکستر،به عهده ایشان هست تا خروجی نهایی موسیقی فیلم تامین شود .

کنتراکتور Contractor

  • کنتراکتور Contractor

بر اساس بودجه در نظر گرفته شده برای ساخت و طراحی موسیقی ، کنتراکتور وظیفه عقد قراردادها برای شروع موسیقی و رشیدگی به انجام درست تعهدات تیم موسیقی را به عهده دارد .

کنتراکتور باید بر اساس بودجه در نظر گرفته شده بهترین موسیقی سازان و نوازندگان را برای ساخت موسییقی فیلم انتخاب کند .

 

  • تنظیم کننده یا Film Arranger

حساس ترین و تخصصی ترین کار در زمینه ساخت موسیقی به عهده تنظیم کننده می باشد چرا که وظیفه تعیین نوع ساز مناسب با داستان فیلم ،انواع تمپوها،ریتم موسیقی و دیگر جنبه های فنی و مبانی صدا را باید رعایت و روی فیلم پیاده سازی کند.

تنظیم کننده می باید مهارت ارکستری موسیقی و هارمونی آن اطلاعات کافی برخوردار باشد و بتواند سازهای مختلف را خوب شناخته و با ترکیب یکدیگر یک اثر زیبا را پدید آورد.

  • طراح صدا یا Sound Designer

طراح صدا باید متخصص سنتی سایز باشد و وطیفه ساخت جلوه های صوتی و افکت های صوتی لازم را در طول فیلم به به عهده می گیرد . طراح صدا با ترکیب افکت های صوتی با موسیقی ساخته شده روی فبلم یک ترکیب موازی و حرفه ای را با رعایت کانال های صوتی و استودیویی را ایجاد خواهد کرد .

مقاله مرتبط : افکت صوتی چیست ؟

در مقاله بعدی در مورد اصول ساخت موسیقی و آهنگسازی که بخش دوم مقاله است پرداخته ایم که دعوت می کنیم این لینک دیدن کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *