فریم ریت یا نرخ فریم چیست ؟

فریم ریت یا نرخ فریم چیست ؟ در این مقاله به بررسی کامل توضیح اینکه فریم ریت چیست و چه کاربردهای مهمی در رسانه های تصویری دارد می پردازیم . کلیه نرم افزار های تدوین و ادیت تصویری فیلم و عکس با این مقوله درگیر هستند و جر مبانی پایه محسوب می شود . در ادامه با لیناسافت همراه باشید.

فریم ریت یا نرخ فریم چیست ؟

فریم ریت همواره از ابتدای اختراع تلویزیون و دوربین های عکس و فیلم به وجود آمد و جوهره اصلی نمایش استاندارد یک فایل رسانه تصویری می باشد . همچنین نرخ فریم ها در صنعت فیلمسازی بخصوص بازی سازی ببسیار  کاربرد دارد و همه تدوینکاران باید به این نکته دقت کنند که حتما فریم ریت های هر پروژه و فایل با کدک انتخابی نرم افزار یکسان باشد .

 

فریم ریت

 

  • بررسی فنی نرخ فریم یا Frame rate

مخفف FPS که به فرکانس هایی اتلاق می شود که تصویر را تشکیل می دهند .اصول در بسیاری از فرمت های ویدیویی نرخ فریم با مخفف FPS درج می شود که شامل اعدادی متغیر برای نمایش تعداد تصویر در هر ثانیه می باشد .

در تلویزیون های که از تکنولوژی progressive scan استفاده می شود به جای FPS از Hz استفاده می شود که به همان معنی نرخ فریم می باشد . 

فریم ریت یا نرخ فریم چیست ؟

مقایسه نمایش تصاویر در اندازه فریم ۲۴ تا ۶۰ فریم

اگر در تصویر بالا دقت کنید خط قرمز رنگ نرخ فریم ۱۲ دارای سوسو و لرزش شدید می باشد که با آن فلیکر هم گفته می شود. و در ۲۵ فریم تصویر مقداری ثابت است اما دچار سوسوی خفیف می باشد و در فریم ۶۰ خط مورد نظر بصورت عادی نمایش داده می شود . هر چند ممکن است برخی مانیتورها و نمایشگر از پردازش نرخ فریم های ۶۰ عاجز باشند.

 

مشاهده دیگر مطالب مرتبط با فیلم و صدا

 

  • استانداردهای نمایش فریم ریت در تلویزیون های دیجیتال 

در دنیای نمایش تصاویر تلویزیون دیجیتال  دو استاندارد پر کاربرد فرمت NTSC و  PAL با سه نرخ فریم ثابت ۲۵ – ۲۴ – ۳۰ وجود دارد . که در ادامه به معرفی این دو کدک هم می پردازیم تا بیشتر با اعداد بالا و دیگر اعداد متغیر آشنا باشید:

 

  • PAL :  Phase Alternating Line

ویژه نمایش تصاویر برای کشورهای آسایی و اروپا و استرالیا طراحی شده است که بعدها در مقالات دیگر به آنها خواهیم پرداخت . در این استاندارد سرعت رفرش هر خطوط بین ۵۰ کا می باشد و در استاندارد های تصویری معمولی ۷۲۰ در ۵۷۶ و نرخ های بالا ۴K را شامل می شود .

در حالت استاندارد برای سیستم پال نرخ فریم به نام های ۱۲p-24p-30p-50p شناخته می شود . هر چند فریم های خرد هم داریم که مبحث آن را در ادامه ذکر کردیم .

  • NTSC :  National Television Standards Committee

جهت استفاده در کشور آمریکا،ژاپن مورد استفاده قرار می گیرد که حداکثر پردازش این فریم های در تلویزیون های معمول دیجیتال ۶۰ فریم می باشد . در این فرمت بر خلاف پال نرخ فریم های با اندازه های ۲۴i – 29i – 59i شناخته می شود و دارای ریز فریم های دیگری می باشد که اشاره خواهد شد .

 

فریم ریت یا نرخ فریم چیست ؟

 

  • استاندارد های جدید و نرخ فریم های نوظهور

دنیای بازی و یا گیم نسل جدیدی از رسانه های ارتباطی می باشد که در سیستم های جدید بر اساس تکنولوژی جدید در حال به وجود آمدن و گسترده شدن هستند . در ادامه مقاله به این استاندارد ها اشاره و برای شما به اختصار معرفی خواهیم کرد .

۲۴ p فریم : گسترده ترین نرخ فریم می باشد که در صنعت فیلمسازی و نمایش های تلویزیونی مورد استفاده قرار می گیرد . هر چند بر اساس منطقه NTSC -PAL فرق دارد اما از یک رویه استاتدارد نمایشی استفاده می کند .

 

در تصویر بالا چهار حالت نمایش فریم را برای شما مثال آورده ایم که با سرعت های مختلف می توانید به نرخ پخش تصوایر پی ببرید .

 

فریم ریت ۴۸P : در صنعت فیلمسازی کاربرد دارد و سرعتی دو برابر نرخ فریم معمولی دارد و بر اساس progressive پردازش می شود . این فریم مزیتی که به فریم ۲۴ دارد این است که مشکلات سوس زدن و پرش های ریز تصویری ،حرکت تاری  ار برطرف کرده است.

 

۵۰p/60p فریم : مخصوص فیلم های HEHD  مخفف High End HDTV می باشد که از نرخ فریم های متعادل برای تهیه خروجی و نمایش کیفیت های HD مورد استفاده قرار می گیرد . ای نرخ فریم در کنسول های بازی PS4 و Xbox One  و مانیتورهای جدید رندر تصاویر مورد استفاده قرار می گیرد.

۷۲p فریم : این نرخ فریم در مرحله آزمایشی توسط شرکت Snell می باشد که بر اساس این نرخ فریم برای ساخت تصاویزی بصورت اسلو موشن بر روی نرخ فریم ۲۴ مورد استفاده قرار خواهد گرفت .

۹۰p / ۱۰۰p فریم : مخصوص دوربین های GoPro حرفه ای می باشد که کاملا تجاری بوده است.

۱۲۰p فریم : این فریم ریت روی ۱۲۰ هزار هرتز برای نمایشگرهای UHDTV مورد استفاده قرار می گیرد . دوربین GoPro با استفاده از این استاندارد می تواند بر روی اندازه ۷۲۰ در ۱۰۸۰ تصویر برداری انجام دهد که در هر ثانیه ۱۲۰ بار تصاویر و فریم های را نمایش میدهد .

۱۴۴p فریم : جهت مانیتورهای جدید بازی روی ۱۴۴ هرتز می باشد که مبحث این فرمت بعدها در مقالات بعدی خواهیم پرداخت .

۲۴۰p فریم : برای مانیتورهای جدید بازی با نرخ ۲۴۰ هرتز می باشد که از پردازش قویتری برخوردار می باشد و هنور در مرحله تست و آزمایش می باشد .

۳۰۰p فریم : ویژه فیلم و تصاویر ورزشی و استودیوم های فوتبال می باشد که در حالت تبدیل ۵۰ به ۶۰ قابلیت نمایش فریم های دقیقتر بدون لرزش در اکشن های بالا را فراهم میکند .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *