, , ,

کلاکت فیلم و ارتباط آن با تایم کد

کلاکت فیلم و ارتباط آن با تایم کد

کلاکت فیلم و ارتباط آن با تایم کد به بحث و بررسی اینکه کلاکت چیست و از اعداد آن در تایم کد تدوین فیلم به چه صورت می تواند برای تدوین یک فیلم بهره برد بحث میکند . در این آموزش شما با انواع کلاکت ها و اعداد تایم کد روی آن آشنا خواهید شد.

کلاکت فیلم و ارتباط آن با تایم کد

قبل از شروع به بحث لازم است تا شما را با معنی و مفهوم کلاکت فیلم آشنا سازیم : کلاکت یا movie clapperboard ابزاری می باشد که دو صورت دستی و مکانیکی برای یادداشت برداری از سکانس ها،پلان ها،مراحل فیلمبرداری و ثبت زمانی فیلم های گرفته شده جهت هماهنگ سازی در رویه تدوین فیلم مورد استفاده قرار می گیرد.

کلاکت فیلم ارتباط نزدیکی با تایم کد در تدوین فیلم دارد و تدوینگر برای دسترسی به هر زمان از فیلم از کلاکت برای اینکار بهره می برد . اما شاید این نوشته بالا یک معنی ساده باشد که سعی میکینم تا برای شما تعریف جامع با مثال در تدوین فیلم را ارایه کنیم.

کلاکت فیلم و ارتباط آن با تایم کد

کلاکت فیلم و ارتباط آن با تایم کد

کاربرد کلاکت در فیلمبرداری

به زبان ساده تر کلاکت تخته ای می باشد که از دو تیکه تشکیل شده و توسط یک لولا به یکدیگر وصل شده است و در زمان فیلمبرداری در جلوی دوربین قبل از برداشت صحنه ای مطابق فیلم نامه و استوری برد به مدت ۵ ثانیه نمایش داده شده و سپس فیلمبرداری انجام می شود .

از به هم خوردن صدای تخته بالایی با کلاکت یک صدایی مثال تقه ایجاد می شود که از صدا برای تست ضبط صدا و هماهنگی بازیگران صحنه با زمان شروع استارت فیلمبرداری و در مرحله تدوین بهره می برند.

در روی کلاکت اعداد و حروفاتی بر پایه بخش های زیر وجود دارد که در هر برداشت پاک شده و دوباره نویسی می شود که به شرح زیر می باشد :

  • نام فیلم
  • اسم فیلم ساز
  • اسم فیلمبردار
  • تاریخ فیلمبرداری
  • شماره نوار یا دوربین
  • شماره برداشت یا پلان
  • شماره صحنه یا سکانس
  • نرخ فریم فیلمبرداری

رویه بالا برای کلاکت های دستی کاربرد دارد که بر روی تخته چاپ شده یا نوشته می شود و سپس از روی آن ادیت می شود. نسخه ای دیگر از کلاکت ها را ما داریم که بصورت دیجیتال می باشد و همه این مراحل داخل خود نرم افزار موجود کلاکت جمع بندی و بصورت خروجی اکسل جهت استفاده در تدوین فیلم مورد استفاده قرار می گیرد.

کلاکت فیلم دیجیتال

در کلاکت های دیجیتال می تواند توضیحات بیشتری یا یادداشت های مختلف ایچاد و در فیلم استفاده کرد. که تصویر بالا نمونه کلاکت دیجیتال می باشد .

کاربرد کلاکت در تدوین فیلم و تایم کد

یک فیلم در ژانرهای گوناگون دارای حجم بالایی از برداشت های فیلمبرداری شده با تام راش است که در مرحله تدوین فیلم برای سرو سامان دادن و استخراج نتیجه تلاش تیم فیلمبرداری و بازیگران استفاده می شود .

اصولا در مراحل اولیه اگر فیلمساز خود تدوین گر باشد که جدا یا اگر قصد دارد از تدوینگر فیلم برای جمع بندی برداشت ها و نتیجه آن استفاده کند. کارگردان یا تهیه کننده  در کنار تدوینگر مطابق استوری ریل و بورد فیلم ،فیلم نامه شروع به کپچر و ثبت پلان و سکانس های برداشت شده روی کامپیوتر یا سیستم تدوین می نماید.

تدوینگر فیلم از کلاکت در ساماندهی به برداشت ها و سکانس ها بیشترین استفاده را خواهد داشت و اطلاعات مهم و حساسی را در برگرفته که تدوینگر از روی آن اقدام باز چینی و استخراج فیلم های راش مطابق توضیحات منشی صحنه و رفع پلان های مشکل دار و ست کردن صدا و سینک آن با تصویر ،آدرس دهی شماره راش و نماها استفاده خواهد کرد.


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *