میکس فیلم یا تدوین فیلم

میکس فیلم یا تدوین فیلم به بررسی چرایی استفاده عموم از کلمه میکس فیلم به غلط در روند تدوین فیلم های مختلف می باشد. به شخصه من خیلی جاها دیدم حتی همکاران هم عادت کرده اند و از کلمه میکس فیلم برای تدوین فیلم استفاده میکنند! در این مقاله به مقایسه این دو مورد و روش های کاربرد آن در تدوین فیلم را خواهیم پرداخت .

میکس فیلم یا تدوین فیلم

بزارید مثال را ساده تر کنم تا کمی دو کلمه بالا مفهوم روشنی داشته باشد . ما می دانیم که میکس و کلمه کاربردی آن در زمینه صدا و افکت صوتی کاربرد دارد .«افکت صوتی چیست ؟»

پس با تعریف این کلمه روشن شد که میکس فیلم چیست و اینکه با تدوین فیلم چه فرقی خواهد داشت . میکس فیلم از مراحل آخر تدوین یک فیلم در هر زمینه ای می باشد که با ترکیبی از موسیقی،دیالوگ،نریشن،افکت صدا و غیره شالوده یک فیلم ساخته و به نمایش در می آید.

هر چند برخی ها این نظر دارند که میکس فیلم می تواند حتی به معنی صدا نباشد بلکه با ترکیب و کلاژ تصاویر مختلف به معنی میکس فیلم استفاده می شود که باید گفته شود این مرحله را مونتاژ فیلم می گویند .

 

میکس فیلم یا تدوین فیلم

 

  • میکس فیلم

میکس فیلم به مرحله ای از تدوین فیلم گفته می شود که عنصرهای ویدیویی و تصویری با صدا و دیگر فوتیج و افکت ها آن درگیر می باشد و این شما هستید با ظرافت باید ترکیب آنها یک تدوین نمایشی زیبا را خلق کنید. پس میکس فیلم در اصل به بخش صدای یک فیلم مربوط می شود و نمی توان از آن به جای وازه تدوین فیلم استفاده کرد.

میکس فیلم توسط موسیقی سازها و موزیسین اختصاصی روی ویدیو ها و فیلم ها ساخته می شود . در مورد روش های ساخت موسیق فیلم پیشنهاد می کنیم مقاله موسیقی فیلم و اصول ساخت آن را مطالعه کنید.

 

نمونه تدوین فیلم مونتاژ شده با جلوه های ویژه در مقاله میکس فیلم یا تدوین فیلم

 

  • تدوین فیلم

میکس فیلم یا تدوین فیلم : در تدوین فیلم شما با کلیه عناصر تشکیل دهنده یک نمایش را در اختیار خواهید داشت و با در کنار هم چیدن آنها بر اساس مبانی و اصول تدوین فیلم یک خروجی نهایی از سیر دساتان فیلم را به نمایش در می آرید.

تدوین فیلم تنها منوط و محدود به بخش سینما و مستند نمی باشد بلکه در رویه مراسمات عروسی،تدوین فیلم های تبلیغاتی،کنفرانس،وبینار،آموزش و غیره را شامل می شود که میکس فیلم هم جزیی از تدوین فیلم محسوب می شود .

پس عزیزان توجه نمایند که در زمان به کار بردن کلمه میکس فیلم منظور شما روی صدا باشد نه تصویر و ویدیو ،چرا که میکس فیلم با ترکیبی هماهنگ و ترکیبی از عنصرهای صدا و تصویر به وجود می آید و بهتر است از کلمه تدوین و میکس فیلم استفاده شود تا هر دو زمینه را بصورت مجزا شامل شود .

جهت خرید و دانلود جلوه های صوتی و آهنگ  برای میکس فیلم از این صفحه دیدن کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *