سمپل یا لوپ در موسیقی چیست ؟

سمپل یا لوپ در موسیقی چیست ؟

سمپل یا لوپ در موسیقی چیست ؟ : از معنی این کلمه کامل مشخص است که به معنی تکرار و متوالی می باشد . در صنعت ساخت موسیقی از سمپل در همه قطعات موسیقی به عنوان پایه استفاده می شود .

در این مقاله به بررسی اینکه سمپل یا لوپ در موسیقی چیست ؟ و انواع آن پرداخته ایم و تعدادی موسیقی های سمپل هم برای نمونه و استفاده قرار دادیم.

سمپل یا لوپ در موسیقی چیست ؟

 • تاریخچه سمپلینگ sampel Music : 

در دهه شصت میلادی سمپلینگ به وجود آمد و گسترش دهنده این سبک در شروع ائلیه از گرامافون برای ایجاد سمپل استفاده کرده اند . قدیمی ترین سبک های سمپل Psychedelic Rock و Jazz بوده است که با توجه به پیشرفت های صنعت موسیقی این سبک ها با آنکه استفاده می شود جای خود را به مدل های مدرنتری دادند .

به عنوان نمونه موسیقی های این مدل می توان به موسیقی الکترونیک ،دیسکو اشاره است که در عصر حاظر بیشتریان استفاده در بین علاقه مندان را دارد که شروع این سبک و معروفیت آن از دهها هشتاد شروع شد .

در این مدل سبک ها از موزیک های سمپل در شالوده خود استفاده می کنند و سمپل ها عضو جدانشدنی و استاندارد این سبک می باشد که می توانید در نمونه های زیادی گوش کنید .


سمپل یا لوپ در موسیقی

 • سمپل در موسیقی 

به مجموعه ای از تکنیک های جداسازی ،بازسازی و یا نمونه گیری از یک موسیقی اطلاق می شود که با در کنار هم چیده شدن یک موسیقی ار تشکیل می دهد .موسیقی سمپلینگ را به عنوان تداعی کننده خاطرات قدیمی یاد میکنند که از این نمونه ها در بیشتر موسیقی های آن زمان مورد استفاده قرار میگیرد .

برای زنده کردن خاطرات قدیمی با استفاده از موسیقی های سمپل از اصلاح Remix برای بازسازی استفاده میکنند و به سبک جدید در قالب موسیقی الکترونیکی وارد و ترکیب می شود تا یک موزیک سمپلینگ ابداع کنند .

 

 • تفاوت بین لوپ و سمپل

در حالت لوپ یک موسیقی ترکیب چند نت مدام تکرار می شود که به آن لوپ می گویند. و در سمپل یک صدای طولانی به سبکی خاص است که بصورت تک صداست .پس با این اوصاف به معنی هر دور پی بریدید لذا هر دو برای یک منظوری استفاده می شود که به آن سمپلینگ گفته می شود.

loop-music

انواع لوپ و اقسام آن

عموما لوپ ها به سه دسته تقسیم می شود و هر دسته شامل یکسری سبک های خاص تقسیم مجدد می شود . در ادامه به انواع لوپ و اقسام آنها می پردازیم . گفته شد ما سه دسته لوپ داریم که شامل :

 • لوپ و سمپل افکت : جهت اتصال دو قطعه موسیقی به یکدیگر از مدل سمپل افکت استفاده می شود مانند نویز سفید.
 • لوپ و سمپل ریتم : به عنوان پایه چیدمان موسیقی محسوب می شود که موسیقی اصلی بر پایه آن ترکیب و شکل می گیرد.
 • لوپ و سمپل ملودی : یکسری لوپ و سمپل های از پیش آماده شده است که در موسیقی سازی به عنوان ساز کمکی مورد استفاده قرار میگیرد.

نمونه موسیقی ساخته شده با استفاده از تکنیک های لوپ و سمپل در کارتون خاطره انگیز سرزمین کوچولوها

 


اقسام مختلف ریتم ها : 

 • ریتم‌های پاساژ
 • ریتم‌های عربی
 • ریتم‌های آکوستیک
 • ریتم‌های شیش و هشت ایرانی
 • ریتم‌های الکترونیک ( هاوس ، دنس ، و تریبال )

مزایا و معایب استفاده از لوپ و سمپل 

لوپ ها و سمپل های برای سرعت بخشیدن در روند ساخت موسیقی مورد استفاده قرا میگیرد که تنها کار مورد نیاز تنظیم و ترکیب آنها می باشد . در حالت استفاده از لوپ سازنده موسیقی وقت بیشتری برای پرداخت به جزییات موسیقی را پیدا میکند .

معایبی که می توان برای استفاده از لوپ و سمپل به کار برد استفاده بی دلیل و بیش از حد می باشد که باعث افت کیفی موسیقی ساخته شده خواهد بود . و حتما اگر سازنده موسیقی از لوپ استفاده میکند بداند در چه زمانی استفاده و به کار بگیرید.


مجموعه لوپ های ساخت آهنگ کردی و بندری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *