هانتاویروس چیست؟

هانتاویروس چیست؟ سندروم ریوی هانتاویروس )HPS )بیماری شدیدی است که توسط ویروسی به نام هانتاویروس ایجاد میشود. این بیماری نادر نخستین بار در سال ۱۹۹۳ در جنوب غربی ایاالت متحده و در سال ۱۹۹۴ در غرب کانادا کشف شد.

هانتاویروس چیست؟

 هر ساله در بریتیش کلمبیا فقط چند نفر آلوده به هانتاویروس گزارش میشوند.

 • علایم  آن چیست؟

شروع بیماری HPS« شبیه به آنفولانزا  است. در مرحله ی اولیه بیماری ممکن است علایم زیر را داشته باشید:

 1. تب
 2. درد عظلانی
 3. استفراغ
 4. درد عضلانی
 5. تنگی نفس

اگر بیماری وخیمتر شود، مایع در ریه های شما جمع میشود و تنفس را سختتر میکند. در امریکای شمالی ۱ نفر از هر ۳ نفر مبتلا به HPS فوت شده است.

هانتاویرس رقیب و ۵ برابر مقاومتر از کرونا ویروس می باشد . به عنوان رقیب این ویروس مرگ آور محسوب می شود. علائم اولیه HPS شامل خستگی، تب و درد عضلات به همراه سردرد، سرگیجه، لرز و مشکلات شکمی است؛ طبق گفته CDC اگر درمان نشود منجر به تنگی نفس و یا حتی مرگ می‌شود.

 

هانتاویروس چیست؟

 

آیا درمانی وجود دارد؟

 • هیچگونه درمان، دارو یا روش معالجه  خاصی وجود ندارد، اما بسیاری از علایم و عوارض HPS قابل درمان هستند.  اکثر بیماران در بخش مراقبتهای ویژه بستری میشوند. ممکن است برای برخی از بیماران داروهای ویژه ضدویروس تجویز شود.

  نحوه شیوع این ویروس چگونه است ؟

در کانادا، این ویروس فقط در موشهای وحشی مشاهده شده به ویژه موش آهویی که در سراسر امریکای شمالی وجود دارد. سایر جوندگان مانند موش خانگی، موش صحرایی سیاه و موش صحرایی قهوهای به عنوان حامل این ویروس شناخته شده است،
هانتاویروس معمولا زمانی منتشر میشود که فضله های ادرار و بزاق، یا محتویات لانه موش آهویی به هم میخورد و ذرات ویروسی در هوا منتشر بدن شوند که ممکن است از راه تنفس وارد دهان شوند.

 

هانتاویروس چیست؟

هانتاویروس چیست؟

 

چه کسانی در معرض خطر ابتال به هانتاویروس قرار دارند؟

کسانی که در مناطق حضور ویروس زندگی میکنند و در تماس نزدیک با بزاق، ادرار، فضولات یا لانه موش آهویی هستند ممکن است در معرض آلودگی به این ویروس باشند.  البته احتمال این اتفاق بسیار اندک است.
حضور پرتعداد جوندگان داخل و اطراف خانه مهمترین خطر تماس با هانتاویروس میباشد.

چه فعالیتهایی  را با خطر مواجه میکند؟

فعالیتهای خاصی ممکن است شما را بیشتر در معرض آلودگی با HPS قرار دهد، اموری مانند تمیزکاری ساختمانهای بلاستفاده و کار در امور ساخت و ساز، تأسیسات و کنترل آفات،کارگران و مالکان خانه ها ممکن است در گربه روها، فضاهای زیر خانه، یا ساختمانهای خالی یا به ندرت مورد استفاده مانند کلبه ها، کاروانها و انباریهای باغی که ممکن است موش داشته باشند در معرض این ویروس قرار بگیرند.

افرادی که به پیاده روی و طبیعت گردی میپردازند نیز ممکن است به هنگام استفاده از سرپناه های آلوده یا چادر زدن در محل سکونت موش آهویی در معرض این ویروس قرار بگیرند.

مطلب پیشنهادی : ویروس کرونا و راههای مقابله

 

در صورتی که شما در فضاهای بسته کاری زندگی کنید که محل زندگی موش آهویی است، احتمال آلودگی با هانتاویروس بیشتر خواهد شد. در موارد نادر، افرادی که مبتلا به HPS شده اند گفته اند که قبل از بیماری، موش یا فضولاتش را ندیده اند. حتی اگر موش آهویی یا فضولاتش را مشاهده نمیکنید باید اقدام های احتیاطی را در پیش بگیرید.

 

هانتاویروس چیست؟

هانتاویروس چیست؟

 

چگونه میتوانم از خودم محافظت کنم؟

 • بهترین روش برای پیشگیری از آلودگی با هانتاویروس پرهیز از تماس با موش آهویی، فضولات ، ادرار، یا بزاق آن است. شما میتوانید این کار را با کنترل جوندگان داخل و اطراف خانه انجام دهید. موشها را از خانه بیرون کنید و روش تمیزکاری ایمن را فرا بگیرید.
 • با پیروی از دستورالعمل زیر خانه ی خود را از وجود موش پاک کنید و محلهایی را که آنها بوده اند به طور ایمن تمیز کنید. قبل از تمیز کردن خانه ی کسی که مبتلا به HPS است، با مرکز بهداشت همگانی محل خود تماس بگیرید.
 • بیرون کردن موش ها از خانه از تله های فنری برای حذف جوندگان از ساختمانها استفاده کنید. آنها را داخل دوالیه کیسهی پالستیکی زباله گذاشته و پس از محکم بستن درب کیسه آن را بیرون بیندازید.
 • پس از برداشتن جسد موش، آنها را با محلول ۱ واحد آب ژاول و ۹ واحد آب ضدعفونی کنید.
  حجم پناهگاههای جوندگان، مانند بوته های انبوه یا هیزم های انباشته، و خوراکی یا زباله را تا شعاع ۳۵ متری خانه ی خود کاهش دهید.
 • در زمان تمیزکاری یک ماسک فیلتردار مناسب و اندازه دستکشها و عینک الستیکی بپوشید. این ماسکها دارای فیلترهای سری ۱۰۰ مورد تأیید NIOSH از قبیل N100 ،به آنها فیلتر HEPA گفته می شود مناسب است.
 • همچنین میتوان از ماسک N95 استفاده کرد. ماسک مخصوص گرد و غبار یا نقاشی مشابه این ماسکهای تخصصی نمی باشد.

وقتی که با پوشیدن ماسک، دستکشها و عینک الستیکی، مراحل مقدماتی گفته شده را انجام دادید، این مراحل را به انجام برسانید:

 1. محلول ضدعفونی کننده را به دقت روی زباله ها بریزید تا از انتشار هرگونه ویروسی جلوگیری شود.
 2. فضولات ، مواد داخل لانه و سایر زباله ها را با یک حوله کاغذی بردارید و داخل کیسه زباله ی پلاستیکی بگذارید.
 3. زمین خشک را جارو نکشید. از جاروبرقی استفاده نکنید.
 4. .کیسه ی زباله را داخل کیسهای دیگر قرار داده، درب آن را محکم بسته و با توجه به توصیه های بهداشتی مختص محلی دفن کنید، بسوزانید یا در سطل زباله بگذارید.
 5. فرشها را با شامپو فرش یا بخار بشویید، لباسها و روتختیها را با آب داغ و مواد شوینده بشویید و زمینها، پیشخانها، کابینتها و کشوهایی را که در تماس با موش بوده اند ضدعفونی کنید.
 6. دستکشهای پلاستیکی را قبل از در آوردن با ماده ی ضدعفونی کننده یا آب و صابون بشویید. پس از خارج کردن دستکشها، دستهای خود را با آب و صابون بشویید.

 

نکته مهم :


 • راهنمای استفاده از سایت منوی بالا به شما کمک میکند تا در استفاده از بخش های مختلف سایت بتوانید بدون مشکلی استفاده کنید.
 • در صورتی که قادر به باز کردن فایل دانلودی نیستید نرم افزار winrar نسخه جدید را نصب و جایگزین قبلی کنید.
 • رمز عبور فایل ها در داخل توضیحات و متن مطلب درج شده است.

عضویت ویژه
 
0/5 ( 0 نظر )