فروشگاه اینترنتی فلوراستور
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

درباره آفت تریپس Trips

دسته بندی :آفت های گیاهی 20 بهمن 1399

درباره آفت تریپس Trips | حشره ای بالغ بصورت چهار بال در جسه کوچک و مسطح مانند دراز که به رنگ خاکستری و زرد تا قهوه ای می باشد. در این مطلب در مورد این آفات و روش های دفع آن آموزش خواهیم داد.

آفت تریپس Trips

 

 

درباره آفت تریپس Trips

یکی از بدترین آفت های گل و گیاه های خانگی می باشد که باعث از بین رفتن خاک و گیاه می شود. این حشرات ناقل ویروسی هستند که از دسته Tospovirus است. این ویروس ها باعث از دست رفتن بسیاری ار گیاهان هستند.

 

بهترین گیاه گلدانی ویژه هدیه روز مادر

تریپس چیست؟

نوعی حشره دراز از راسته Thysanoptera و دسته Tospovirus می باشد که یکی از آفات های گیاهی محسوب می شود.

این حشره به دلیل وجود مواد سمی در بزاق خود باعث آسیب به درختان ، شکوفه ها و گلها می شود. در گیاهان برگ نیزه ای هم عمدتا رایج هستند.

روش های از بین بردن این آفت :

برای از بین بردن این آفت از حشره کش ارگانیک یا محلول 1 لیتری PF-Trips استفاده کنید. همچنین می توانید از گیاهان پیرتروم ( گل حشره کش )  استفاده کنید.

چرخه زیست محیطی تریپس :

این حشره از تخم به وجود می آید که اولین مرحله چرخه فعالیت این حشره می باشد. دمای هوای بالا باعث سرعت بخشی به بارور شدن تخم ها می شود.

این آفت توسط حشره مادر روی برگ درختان تخم ریزی می شود و لارو هایی از تخم خارج می کنند که از هر چه بافت گیاهی اطراف باشند تغذیه و رشد می کنند.

این حشرات از بارز های خاصی برخوردار می باشد که هنگام عبور از شفیره به سمت بلوغ در خاک یا برگ های پایین گل و گیاه رشد می کند.

لارو های این آفت روی برگ ها زندگی می کند. و به محض رشد و بلوغ به زیر برگ ها و برگ های زیرین گیاهان با دوره پیش شفیره گی نقل مکان می کنند. چرخه این اتفاق بسته به دمای محیط بین دو تا 3 هفته می باشد.

علایم آفت تریپس روی گیاهان :

پیدایش اولیه این افت لکه های شفاف روی برگ ها می باشد لارو های این حشره به محض سر باز کردن از بافت های اطراف گیاهان برای تغذیه استفاده می کنند.

از علایم مهم آن در روی برگ تبدیل برگ به با خال خال سیاه رنگ روی برگ ها می باشد ( مواد دفعی لارو ها ) دندان های این حشرات بصورت شانه ای می باشد که باعث مایع شدن بافت درخت و گیاه شده و سپس این مایع باعث مکش آسان توسط حشره می شود. این بزاق سمی می باشد.

در صورت تهدید این آفت ها توسط دشمنان خارجی مانند Frankliniella occidentalis ماده از خود ترشح می کنند که این ترشح له مانند سیگنال هشدار دهنده عمل می کند.

پیشگیری از افت زدگی گیاهان با این ویروس

با توجه به ویروسی و ناقل بودن این آفت باید سریعتر از بین برود. یکی از روش های از بین بردن روش کلاسیک تله های چسبی می باشد. رنگ به تله ها ابی می باشد که محبوب این آفت می باشد.

از دیگر روش های از بین بردن این افت استفاده از قارچ های بیمار کننده حشرات یا Beauveria bassiana می باشد. لازم است بعد از بین رفتن این حشرات خاک و فضولات از گلخانه و اطراف گل دور ریخته شود.

linasoftir

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0